Prodala dům bez energetického průkazu. Inspekce chce pokutu 100 tisíc.

Nepodceňujte prodej své nemovitosti, svěřte se do rukou profesionálů. Váš CERTIFIS.

Povinnost zajistit zpracování energetických průkazů (PENB) při prodeji a pronájmu nemovitostí platí od roku 2013, přesto stále existuje řada majitelů, kteří tuto povinnost podceňují. Hrozí jim pokuta 100 tisíc od Státní energetické inspekce. Kontroly vystavených PENB od 1. 7. 2015 ještě zpřísní.

Příběh Věry ze severní Moravy začal před rokem. Tehdy se rozhodla, že prodá dům na venkově a přestěhuje se do města. V domě žila po smrti manžela už několik let sama a starost o dům se pro ni, ženu v seniorském věku, stávala čím dál více neúnosnou.

S prodejem nemovitosti dosud neměla žádné velké zkušenosti, proto se rozhodla svěřit jej do rukou odborníků. „V poštovní schránce jsem v té době našla letáček s nabídkou realitních služeb jedné místní realitní kanceláře, a tak jsem je oslovila. Makléř mě ujišťoval, že vše zajistí a já se o nic nebudu muset starat,“ říká Věra, která již za tři měsíce podepisovala s kupujícím smlouvu.

Radost z uskutečněného prodeje však netrvala dlouho. Uplynulo sedm měsíců a Věře se ozval kontrolní orgán - Státní energetická inspekce (SEI), která chtěla předložit energetický průkaz prodané nemovitosti.

Vyděšená důchodkyně se okamžitě spojila s makléřem, který vyřizoval prodej domu a od začátku sliboval, že zařídí vše potřebné. Jaké však bylo její překvapení, když se dozvěděla, že energetický průkaz nebyl součástí jeho služeb a že si jej měla zařídit sama.

Přestože povinnost opatřit nemovitost při prodeji průkazem energetické náročnosti budovy (PENB) platí již od roku 2013, stále existuje řada lidí, kteří se snaží tuto povinnost obcházet nebo o ní, tak jako Věra, dokonce vůbec nevědí.

Pokud si průkaz nevyžádá přímo kupující, mají za to, že si jej nemusí nechávat zpracovat. „Někteří se také domnívají, že mohou PENB nahradit fakturami za energie. Tato domněnka je však zcela mylná. Zákon umožňuje výjimku pouze u prodejů bytových jednotek, nikoli u prodejů či pronájmů celých nemovitostí. I takovým jednáním se tedy prodávající vystavují riziku vysoké pokuty ze strany SEI,“ varuje Jiří Pech ze společnosti PKV Build, jedné z největších firem na zpracování PENB v České republice.

„O povinnosti zajistit energetický štítek jsem vůbec nevěděla, spoléhala jsem se na realitní kancelář, že se o vše postará. Teď nevím, co mám dělat,“ říká nešťastná důchodkyně.

Doplácí teď tak na svoji důvěřivost a co víc, hrozí jí pokuta za porušení zákona a prodej nemovitosti bez energetického průkazu až 100 tisíc korun. Realitnímu makléři, který majitelku na tuto povinnost neupozornil, naopak žádná sankce nehrozí.

„Při prodeji nemovitosti by se měl každý prodávající poradit s odborníky, zda ve svém případě průkaz energetické náročnosti budovy potřebuje vyhotovit či ne. Zvlášť pokud si není jist. Nemalou komplikací může být pak prodej bez průkazu také pro kupujícího. V krajním případě může SEI takový prodej napadnout, proto by měl kupující vždy trvat na předání PENB před uzavřením kupní smlouvy, jak to vyžaduje zákon,“ vysvětluje Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

Novela zákona o hospodaření energií

K lepší informovanosti by měla přispět novela zákona o hospodaření energií, která vstoupí v platnost od 1. 7. 2015. Zavádí povinnost zveřejňovat energetickou třídu prodávaných nemovitostí už při jejich inzerci, a to nově pod hrozbou stotisícové sankce i pro realitní zprostředkovatele.

Novela také zvyšuje počet povinných, náhodných kontrol prodávaných a pronajímaných nemovitostí ze strany Státní energetické inspekce a důraz klade rovněž na kvalitu zpracovaných průkazů s možností kontroly všech vydaných PENB až 5 let zpětně.

Všechny vystavené PENB a jejich zpracovatele lze totiž dohledat v centrálním registru ministerstva průmyslu a obchodu. „Každý průkaz musí být zpracován na základě kontroly a měření technika. V opačném případě dochází k tvorbě nevěrohodných PENB, které před SEI neobstojí a jsou označeny jako neplatné. Majitel je pak nucen vynaložit další finance za jejich přepracování a do problémů se dostává i samotný zhotovitel takového průkazu. Rovněž jemu pak hrozí vysoká pokuta,“ upozorňuje Jiří Pech.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/energeticky-prukaz-0os-/stavba.aspx?c=A150623_151147_stavba_web

30.6.2015